29.11.2015

Horečku zaplavily kníry

Je sobota 28. listopadu a v klubu Na Rampě probíhá tak trochu jiná horečka. Tentokrát se to totiž výrazně liší od ostatních rampáckých večerů. Tento večer je vyvrcholením měsíce “movembráků”, mužů (a nejen jich), kteří si během listopadu nechali narůst pod nosem chloubu v podobě co NEJ (Dosaďte sami, co uznáte za vhodné. Nejdelšího, nejhustšího, nejtlustšího? Každý podle svého gusta) kníru. A právě dnes se rozhoduje, kdo dle poroty měl ten NEJ.

Pro pořádek, původ tohoto nápadu není ani tak jablonecký, ani tak český. Pochází z Austrálie, kde kamarádi u piva přemýšleli, jak pomoct mužům s jejich zdravotními problémy. Přiznejme si, že ženy v tomhle ohledu už pár mezinárodních kampaní mají.

A to se nám ještě k tomu všemu postupně představí tři mladé kapely z Jablonce. První naskakují na podium už docela profláknutí JunkAspect. Tak trošku odlehčený punk v podání čtyř mladých lidí, kteří se sice hudební branži jako skupina věnují teprve tři roky, ale bez problému by mohli konkurovat starším kapelám. Zpěvačka Anička Riedlová nezapomíná na podstatu toho večera a za svůj skvěle namalovaný knír získává první příčku v kategorii Movember Woman.

Jako druzí nám zahrají BB69. Sami sebe označují za pop-punkovou skupinu a je to docela nářez. A navíc se sem k dnešnímu tématu fakt hodí zrovna skupina čtyř kluků. Publikum odpovídá pošlapováním do rytmu. Spodní sál Rampy se začíná postupem času plnit. Opravdu bych nečekala, co ze sebe takhle mladí kluci dokážou dostat. Musím uznat, že se do toho umí pořádně obout. A něco bližšího k téhle kapele? Jak mi prozrazuje sám Martin Beitl (zpěvák), texty dělá především on, ale až s Gabou, Lukášem a Vojtou dotváří tu skvělou čtyřku. Hrají teprve rok a půl, ale těch pár songů stojí za to. A na místě by taky určitě bylo vysvětlit ten název, který vyvolává různé představy. Zkratka BB mi sice odkryta nebyla, ale zajisté vím, že pod 69 se neskrývá žádná prasárna, ale ročník jedné z maminek kluků z kapely.

Třetí skupinu Intensive Care pro tentokrát nechám bez komentáře. Možná, že jde o ne až tak dobré ozvučení, každopádně tady nevydržím déle jak třicet vteřin, jak by asi řekl konzervativní Angličan: “That’s just not my cup of tea.”

Souběžně s koncerty v dolním sále probíhá o patro výš na jedné straně horečka, v sále přeplněném všudypřítomnými knírky, za které by se nemusel stydět ani Salvador Dalí. Zatímco na straně druhé si nechávají fotit svou chloubu jak kluci, tak holky, jak staří, tak mladí… No prostě všichni.

A to nejdůležitější na konec! Vyhlášení těch nejlepších “kníračů”. Za chlapy to je na čtvrtém místě blonďatý fousek, třetí obsazuje lázeňský fešák jak z dvacátých let, na druhém končí už o poznání výraznější vous a první místo získává knír ve stylu (dle slov autora) třeboňského vodníka.

Dívky to mají o poznání snazší. Nemusí se o svoje knírky starat celý měsíc, stačí si je navečer přidělat/namalovat, ale i tak si zaslouženě odnáší všechny své ceny, v čele s Aničkou z JunkAspect.

Po vyhlášení dochází ke “sházování”. Nejde o defenestraci ani pošklebky. Ale šikovné slečny berou do rukou holící strojky a měsíční paráda je v okamžiku v trapu. Někteří se dle pohledů jen stěží loučí s vousy, za to jiní se snaží protlačit a zbavit se toho co nejdřív.

A zbytek párty? No řekněme, že ráno některých musela být značně krušná.

autor: Denisa Albaniová

nahoru

© Copyright 2013 Petr Zbranek. Všechny fotografie jsou chráněny autorským zákonem, jejich kopírování, publikování či jakékoli komerční užití je možné pouze se souhlasem autora!